Arctium lappa
Чичак је двогодишња зељаста биљка. Стабло му достиже висину и до два метра, ребрасто је, црвенкасто и у горњем делу јако разгранато. Има крупне тамно-зелене листове дугачке до 50 cm и скоро толико широке. Срцојајасти су, ка врху стабла све ситнији, одозго зелени, а са наличја покривени сивим пустенастим длакама. Има смеђе лепљиве цветне главице светле љубичасте боје на крајевима. Круница цеваста, на врху дељена на пет режњева, пурпурноцрвене боје. Плод ахенија дугацка 5-7 cm, црна. Цвета у јулу и августу.
Чичак је коровска биљка која расте уз ограде, путеве, гробља, сметлишта, на сунчаним местима у близини насеља и на висини до 100 метара.
Користи се корен (Bardanae radix), ређе само плодови (Arctii fructus) или уље (Oleum Bardanae radicae). Корен се вади у јесен или рано у пролеће, најбоље у другој години.
Убрани корен се опере, очисти од жилица, уздуж разрезе и суши на лесама у хладу. Однос свеже и суве дроге је 5:1. Укуса је слатко-слузастог, касније нешто горког. Може да садржи до 10% укупног пепела.
У корену се налази до 45% инулина, слузи у којима доминирају угљени хидрати, мале количине етарског уља (са више од 60 идентификованих супстанција), ситостерол, стигмастерол, горке материје и др.
Корен чичка је депуратив, дијафоретик, диуретик, стомахик, антифлегматик, орексигеник. Ипак, најчешће се користи као средство за избацивање вишка течности, противупално и стимулативно средство у стварању и излучивању жучи. У облику декокта споља се употребљава код екцема, чирева, сифилиса, гонореје и код реуме. Постоје подаци да даје добре резултате код псоријазе.
КОРЕН ЧИЧКА
Корен чичка је најбоље брати у јесен и то прве или друге године, док је биљка млада, јер касније постаје дрвенаста. Уместо скроба корен садржи полусахарид инулин, па је веома погодан за исхрану оболелих од шећерне болести, болести јетре и жучи. Ољушћен се може јести свеж, куван, или печен као кромпирићи. Може се сушити или киселити за зиму.
Када се корен извади, опере се и исече на мање делове. Суши се на топлој пећи или плочи шпорета на температури од око 40°С.
Пропржен и самлевен корен може се употребити као замена за кафу.
Корен чичка, по могућности свеж, користи се за отклањање отрова из организма код акутних стања, као што су септичне грознице или упале зглобова услед нагомилавања отрова. Помаже у успостављању равнотеже код психички нестабилних особа и уклања јаке негативне емоције, као што су љутња, агресија, претерана амбиција...
Стабљике и петељке се пре припремања ољуште оштрим ножем.
ПРИПРЕМАЊЕ ЧАЈА: 2,5 g (1 кашичица) осушеног и саситњеног корена чичка прелити са 150 мл хладне воде, кувати у поклопљеном суду 1 сат и процедити. У току дана попити 2-3 шоље незаслађеног чаја пре оброка.
У народној медицини корен чичка је веома популаран за лечење болести корена косе, испирањем незаслађеним одваром. За ту намену се користи и уље чичка, заједно са уљем маслине или ораха, када је кожа масна. За раст косе не треба користити облоге од корена чичка.
ЕКСТРАКТ ЧИЧКА је саставни део многобројних препарата са антибиотским и антидијабетским деловањима. На експерименталним животињама је показано да смањује количину шећера у крви, па се корен ове биљке може употребити и за ту намену. И остале врсте из рода Арцтиум имају слична лековита деловања.
Корен чичка садржи највише инулина, слузи, горке материје, фитонцида, нешто етарског и масног уља. Корисна својства чичка огледају се у антибактеријском и антисептичком деловању због фитонцида, као и убрзаном расту косе употребом чичковог уља.
ПРОДУКТИ ЧИЧКА - ШИРОК СПЕКТАР ЛЕКОВИТОГ ДЕЈСТВА
Уље од чичка се употребљава за масирање корена косе и као средство против перути, а припрема се на следећи начин: уситњени корен чичка ставити у теглу, прелити свежим квалитетним уљем и оставити на сунцу 3-4 недеље. Затим га процедити и сипати у флашицу тамне боје. По потреби утрљавати у корен косе, најмање сат времена пре прања. Помаже код опадања косе, али нема дејство у случају хормоналног поремећаја.
Сок: свеже извађен, очишћен и добро опран корен, нарендати и прелити водом да огрезне. Сачекати пола сата, па снажно истиснути кроз гушћу газу. Пити полако, по две кафене шоље дневно.
Из књиге "Кувар самониклог биља", аутора Мирјане Илић преносимо следеће:
Чај од чичка је сигуран лек за спречавање опадања косе, за лечење чирева, екцема, реуматизма и дијабетеса. Чај се припрема на следећи начин: две кашике корена чичка прелити једном шољом хладне воде и ставити да кључа 10 минута. Пити две шоље дневно против реуматизма и дијабетеса.
Сируп против опадања косе и болести коже (екцема) припрема се на следећи начин: ставити три прегршти корена чичка на један литар воде, кувати 20 минута, а затим процедити. Ујутро и увече овом течношћу трљати кожу главе, а три пута дневно трљати оболела места на кожи (екцем).
Чичак је изврсно средство за чишћење организма, јер подстиче излучивање мокраће и знојење.
Помаже у лечењу младалачких акни, као и инфективних болести са осипом (богиње, оспице).
Некада се ова биљка гајила и њени осушени листови су се употребљавали за дуван. Неретко се листови употребљавају уместо блитве.
Бере се током целе године, а најбоље је у пролеће.
Специјални лосион против опадања косе: У 1/2 l рума издробити две прегршти свежег чичковог корена и прегршт корена коприве. Овом смесом масирати кожу главе.
Корен чичка је веома цењен у макробиотичкој кухинуји, због окрепљујућег и прочишћавајућег деловања, па се често по један или два исецкана корена додају супама, чорбама и јелима од махунарки.
РЕЦЕПТИ
(У макробиотичкој кухињи веома је цењен и маслачак од кога можете веровали или не, правити, поред салата, мед, вино, омлет, кафу, чај, а и туршију - Кувар самониклог биља, аутор Мирјана Илић).
САЛАТА И СУПА ОД ЧИЧКА
Салата
Кратко обарити у сланој води по 100 g стабљике чичка и пупољака маслачка. Стабљике исецкати, измешати, додати 200 g куваног кромпира исеченог на коцкице. Додати шаку сремуша (свежег или из туршије). Прелити мајонезом направљеним од једног јајета, пола кашичице соли, сока од пола лимуна и једне шоље уља.
Супа
Очистити и исецкати 200 g кромпира, па га заједно са 40 g пиринча скувати у једном литру воде. У другој посуди на 40 g уља продинстати 80 g лука и на то додати 300 g ситно исецкано чичковог лишћа са петељкама. Додати мало воде и промешати док не омекша. Налити врућом водом, посолити, побиберити, додати алеве паприке по укусу. Када проври искључити и оставити поклопљено још 10-15 минута.
Макробиотички динстани чичак
Загрејати кашику сусамовог уља, додати сољу чичковог корена и пржити на благој температури око три минута. Затим додати пола шоље рендане шаргарепе и пржити још три минута. Сипати воде да поврће буде до пола прекривено, посолити морском сољу, поклопити и кувати док не омекша. Пред крај зачинити тамари сосом по укусу. Скинути поклопац, сачекати да сва вода уври и склонити са ватре.
Бранислава Гршић